Recenzja bajkowego świata Muminków

Tove Jansson, fińska pisarka, stworzyła świat, który znany jest prawie każdemu. Bajki o Muminkach czyta się dzieciom od dawna, a serial na podstawie książek podbił serca wielu dzieci w Polsce.

Seria książek o Muminkach opowiada o bajkowym, barwnym, pełnym piękna świecie, gdzie nierealne zdarzenia stają się codziennością. Co poza tym mają w sobie książki o muminkach, że przyciągnęły czytelników z całego świata?

Kim są Muminki?

Muminki to białe, przyjazne stworki, mające cechy ludzkie. Przypominają wyglądem hipopotamy na dwóch nogach, z pierwszej książki autorki – Małe trolle i duża powódź – dowiadujemy się jednak, że jest to pewna odmiana trolli, czyli także fikcyjnych postaci.

W kolorowym świecie poznać można Muminka, mamę Muminka, tatę Muminka, pannę Migotkę, Migotka, ale także postaci, które nie należą do gatunków małych trolli, na przykład Włóczykija, Ryjka, Małą Mi, którzy są przyjaciółmi Muminków. W świecie znajdziemy także tajemnicze stwory, na przykład Bukę, której wszyscy się boją. Jest to jednak postać niezrozumiana, z czasem dowiedzieć się możemy, jaka jest historia tej postaci i dlaczego jest tak bardzo smutna.

Moc przyjaźni

Młody Muminek, wraz z przyjaciółmi, panną Migotką, Ryjkiem, Włóczykijem i Małą Mi, mają mnóstwo wspaniałych przygód. Ważnym elementem opowieści o świecie muminków są pory roku: zimą muminki zapadają w sen, jednak pewnej zimy Muminek przebudził się i nie mógł zasnąć, przez co zmuszony był nauczyć się przetrwania w nieznanym środowisku; pewnego lata dochodzi do powodzi, przez którą rodzina muminków zostaje pozbawiona domu.

Muminki to seria o tyle niezwykła, że nie zawiera w sobie przesadnego moralizatorstwa, co wcześniej nie zdarzało się w bajkach dla dzieci. Autorka własnoręcznie tworzyła także ilustracje do książek.

Pierwszą książką o Muminkach wydaną w Polsce była Dolina Muminków (wydana w 1964 roku). Oryginalnie wydano ją w 1948 roku i była trzecią książką z serii, a pierwszą książkę autorki wydano w 1945 roku.

Zakończenie

Opowieści o Muminkach to zabawne, magiczne i piękne historie przeznaczone dla dzieci, które dodatkowo nauczyć się mogą z nich wiele prostych zasad rządzących światem. Jako dorośli, czytając Muminki, tęsknimy za światem dziecięcym, gdzie magia i ciekawość świata jest czymś normalnym. Muminki mogą dać sporą dawkę energii do dostrzegania piękna w otaczającym nas świecie.