Palma kokosowa jak uprawiać?

Architekt Pszczyna
Zamieszkaj w Pszczynie
23 stycznia, 2020
Kosmetyki
Podkłady kryjące – niezbędny kosmetyk
5 lutego, 2020

Palma kokosowa jak uprawiać?

Palma kokosowa

Palma kokosowa inaczej zwana cocos nucifera należy do roślin, które dosyć trudno uprawiać w domu, aczkolwiek jest to wykonalne. Zacznijmy od tego, że roślina ta pochodzi z wybrzeża tropikalnych mórz. W warunkach naturalnych palma kokosowa owocuje natomiast w domu – nie. Ze względu na to, iż roślina ta należy do grupy roślin tropikalnych powinna znajdować się w miejscu jasnym, a wręcz dobrze nasłonecznionym. 

Palma doniczkowa – podstawowe informacje

Wskazane jest bezpośrednie i pełne słońce. Podłoże w którym palma rośnie najlepiej to uniwersalna mieszanka ziemi próchniczej, piasku i ziemi wrzosowej. Palmę powinniśmy przesadzać najlepiej co dwa lata – a po zakupie od razu. Uważajmy na orzech – nie należy go zakrywać całkowicie ziemią. Na początku artykułu zostało wspomniane, iż palma kokosowa jest trudna w uprawie w domu ze względu na wilgotność powietrza. W naszych mieszkaniach ciężko jest stworzyć optymalne warunki do wzrostu dla tej rośliny, wszak potrzebuje ona aż 70% wilgotności powietrza. Jeżeli ten poziom nie jest zachowany spowoduje to, iż końce liści będą usychać przez co nasza palma będzie prezentowała się niezbyt estetycznie. Aby zwiększyć wilgotność powietrza zachęcam do ustawienia doniczki na warstwie żwiru. 

Palma – idealna do nowoczesnych wnętrz

Palmę kokosową najlepiej uprawiać w szklarniach lub w ogrodach zimowych. Jeżeli idzie o samo zraszanie powinniśmy je robić 3-4 razy dziennie. Jeśli idzie o podlewanie palmy kokosowej – jak najczęściej – najlepiej trzy razy na tydzień. Zimą rzadziej. W naszym domu palma jest w stanie przeżyć około 2-3 lata. Zachęcam Cię do tego jeśli już zdecydujesz się na uprawę tejże rośliny doświetlać ją zimą po przez sztuczne światło. Na rynku są dostępne specjalne lampy do tego celu. Jak widzisz palma doniczkowa jest dosyć wymagająca, więc warto porozglądać się za innymi roślinami, które będą łatwiejsze w uprawie, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. 

Wszelkiego rodzaju kaktusy, sukulenty czy nawet storczyki nadają się wręcz idealnie jako pierwsze rośliny ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne. Sukulenty podlewamy bardzo rzadko a storczyki wystarczy im odpowiednie miejsce i rosną jak na drożdżach a dodatkowo pięknie kwitną. Na rynku jest wiele odmian o różnych kwiatach więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *